Bezpiecznych ferii zimowych!

zima

Życzymy bezpiecznych ferii!

Niebawem rozpoczną się ferie zimowe – czas wolny, który spędzicie na grach, zabawach i wypoczynku. A, może spadnie śnieg i… będziecie mogli ulepić bałwana, poślizgać się na ślizgawce i porzucać śnieżkami? Niezależnie od aury i pogody pamiętajcie o paru ważnych dla Waszego bezpieczeństwa radach i przestrogach, aby różne zabawy i szaleństwa nie skończyły się bólem z braku bezpieczeństwa!

  1. Pamiętajcie o odpowiednim ubraniu! Gdy wychodzicie na świeże powietrze noście ubranie odpowiednie do pogody. Czapka, szalik i rękawiczki to ważne elementy zimowego stroju. Nie zapominajcie o nich, aby świąt i ferii nie spędzić w łóżku.
  2. Chrońcie zdrowie swoje i innych osób! Maseczka ochronna zasłaniająca nos i usta jest wymagana w każdym miejscu publicznym. Zachowujcie ok. 1,5m dystansu między osobami obcymi, z którymi można się spotkać np. w sklepie. Nie zapominajcie o częstym myciu rąk ciepłą wodą i mydłem, to pierwsza czynność, którą wszyscy powinni wykonać po powrocie do domu.
  3. Nie zapominajcie o życzliwości! Pomagajmy sobie nawzajem i bądźmy życzliwi dla każdego, kogo spotkamy na swojej drodze, a może jakaś starsza osoba z sąsiedztwa potrzebuje pomocy? Warto zapytać.
  4. Bawcie się bezpiecznie! Czyli w miejscach do tego przeznaczonych! Nie hałasujcie zbytnio, aby nie wywoływać stresu u osób przebywających w pobliżu. Wy się bawicie, inni mogą pracować lub wypoczywać, szanujcie zatem prawa innych osób, a także zwierząt.
  5. Bądźcie bezpieczni na drodze! Przestrzegajcie przepisów ruchu drogowego i z uwagą obserwujcie sytuację na drodze. Noście odblaski, dzięki nim jesteście widoczni na drodze.
  6. W razie niebezpieczeństwa wezwijcie pomoc! W razie wypadku lub zagrożenia, zwróćcie się o pomoc do osób dorosłych lub telefonujcie na numery Straży Pożarnej – 998, Pogotowia Ratunkowego – 999, Policji – 997 lub skorzystajcie z ogólnego numeru alarmowego – 112.