„Bezpieczny Dolnoślązak”

bezpieczny-dolnoslazak-logo

Zapraszamy do obejrzenia spotu informacyjno-edukacyjnego, promującego bezpieczeństwo w sieci i ochronę danych osobowych, polecanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Urząd Marszałkowski podejmuje działania, w ramach programu edukacyjnego pn. „BEZPIECZNY DOLNOŚLĄZAK”, mające na celu podnoszenie świadomości dolnośląskich uczniów w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz umiejętności współdziałania ze służbami i organizacjami pracującymi na rzecz bezpieczeństwa. Spot jest zapowiedzią kolejnej edycji programu „BEZPIECZNY DOLNOŚLĄZAK”, w której nasza placówka bierze udział.

NA CZYM POLEGA OCHRONA DANYCH PODCZAS PRACY I NAUKI ZDALNEJ? – BEZPIECZNY DOLNOŚLĄZAK RADZI:

1. Instalowanie i aktualizacja dobrego programu antywirusowego.

2. Znajomość i stosowanie się do zabezpieczeń na stronach bankowych, czujność przy korzystaniu z bankowości elektronicznej.

3. Dokonywanie płatności tylko i wyłącznie z własnych urządzeń lub z urządzeń osób zaufanych oraz niekorzystanie z publicznych sieci. Wyszukiwanie strony banku poprzez wpisanie jego nazwy ręcznie w górnym pasku wyszukiwarki, nie poprzez samą wyszukiwarkę.

4. Nieudostępnianie swoich danych (bank nie pyta o poufne dane, czyli np. kod PIN do karty płatniczej).

5. Nieinstalowanie nielegalnego oprogramowania.

6. Nieotwieranie wiadomości i załączników z nieznanych źródeł.

7. Niewchodzenie na podejrzane strony.

8. Skanowanie komputera dobrym programem antywirusowym.

9. Regularna aktualizacja oprogramowania na komputerze, szczególnie oprogramowania przeglądarek internetowych.

10. Regularna zmiana haseł do komputera, konta internetowego itp. (najlepsze hasła są trudne, do każdej usługi internetowej inne).