• Poniedziałek   8:00-15:00

9. MAJ 2018 STAN_CZYTELNICTWA_KLAS_MAJ_2018

STAN CZYTELNICTWA- ROK SZKOLNY STAN_CZYTELNICTWA_KLAS_W_ROKU_SZKOLNYM_2017_2018

Legnica, 9.01.2019r.

LIST DO RODZICÓW-  „DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM KSIĄŻKI”

„Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie”.

Jim Trelease

Szanowni Państwo!

Od września Wasze dzieci są czytelnikami biblioteki szkolnej. Mogą samodzielnie korzystać z jej zbiorów.  W naszej bibliotece jest wolny dostęp do półek, co oznacza, że każde dziecko, już od najmłodszych klas może przyjść do biblioteki, podejść do półki i samodzielnie wybrać książkę do czytania. Sprawia im to ogromną frajdę. Mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza. Zwracam się do Państwa z prośbą o zachęcanie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej. O tym, jakie znaczenie mają dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal.

Warto czytać  dzieciom książki ponieważ:

1. Wspólne czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.
  2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.
  3. Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.
  4. Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.
  5. Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko.
  6. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
  7. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
  8. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem czy siostrą to problem, ale w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą dziecku sobie z tym poradzić.      Liczymy na Państwa współpracę z biblioteką szkolną oraz życzymy  cierpliwości i wytrwałości we wspólnym czytaniu z dziećmi.

Nauczyciele biblioteki

Link do listu: LIST DO RODZICÓW SP7