Świetlica

Świetlica szkolna czynna jest w godzinach 6:45 – 16:00.

  • Sala 51 – świetlica dla klas I – III

Świetlica zapewnia uczniom opiekę wychowawczą na czas pracy zawodowej rodziców/opiekunów prawnych.

W świetlicy szkolnej organizowany jest odpoczynek i rekreacja uczniów przed jak i po zajęciach lekcyjnych. Uczniom, umożliwia się odrabianie zadań domowych, a także pomoc w nauce. Ponadto organizowane są różne gry i zabawy edukacyjne, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe, zabawy z muzyką, projekcje bajek i filmów edukacyjnych.

Wychowankowie biorący udział w zajęciach organizowanych w świetlicy mają możliwość poznać zasady kulturalnego życia w grupie, kształtowania nawyków higieniczno-zdrowotnych oraz dbania o estetykę i czystość otoczenia.

KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ

OŚWIADCZENIE RODZICÓW O ODBIERANIU DZIECKA ZE ŚWIETLICY

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ – SP 7

Galeria zdjęć

Świetlica

~ŚWIETLICOWE SPOSOBY NA NUDĘ~

17.11.2020r.

PUZZLE WŁASNORĘCZNIE ZROBIONE – ZABAWA MANUALNA

Jak zrobić własne puzzle?

Na kartce wykonajcie kolorowy rysunek przedstawiający np. ulubione zwierzę, postać lub zabawkę. Potnijcie go na 15 lub więcej kawałków. Z tych rozsypanych kawałków spróbujcie ułożyć cały rysunek. Do zabawy, zamiast rysunku, można wykorzystać kartki pocztowe lub wycięte z gazety duże obrazki.

18.11.2020r.

PROWADZENIE NIEWIDOMEGO PO KAMIENIACH – ZABAWA RUCHOWA

Na podłodze rozłóżcie ponumerowane wcześniej od 1 do 15 kartki papieru lub fragmenty starej gazety. Jedna osoba musi mieć zakryte oczy (chustką albo szalem), druga osoba prowadzi ją „po kamieniach” od kartki 1 do kartki 15, używając zwrotów np. „lewa noga do przodu”, „prawa noga na prawo”, „lewa noga na lewo” itd.

19.11.2020r.

MÓJ ULUBIONY ZWIERZAK – ZABAWA PLASTYCZNA

Zróbcie coś z niczego! Jeżeli macie starą, niepotrzebną płytę CD, nie wyrzucajcie jej! Wykorzystajcie ją do wykonania pracy plastycznej „Mój ulubiony zwierzak”.

Jak?

Przyklejcie ją na kartce z bloku, następnie za pomocą znanych technik plastycznych: malowanie, rysowanie, wyklejanie kolorowym papierem, bibułą, kawałkami futerka, waty, wełną czy fragmentami starych gazet, dokończcie obrazek zwierzaka.

20.11.2020r.

SŁOMKOWA BIŻUTERIA – ZABAWA MANUALNA

Do wykonania ozdób typu bransoletki czy naszyjniki będą potrzebne:

  • kolorowe słomki do picia,
  • nożyczki,
  • kolorowe sznureczki,
  • makaron rurki.

Jak się bawić?

Przygotujcie pocięte na kawałki słomki do napojów, następnie nakładajcie pocięte słomki na sznurek, a po nałożeniu zawiążcie na końcu supełek. Oprócz kolorowych słomek świetnie sprawdza się makaron w kształcie rurek. Można kupić kolorowy lub jednobarwny i pomalować go farbkami. Z pozostałych kolorowych sznurków, makaronu czy słomkowych koralików możecie układać, fantazyjne mozaiki na płaskiej, jednobarwnej powierzchni (np. na białej kartce lub na blacie stołu).

23.11.2020r.

W LABIRYNCIE – ZABAWA I ĆWICZENIE ODDECHOWE

Do zabawy potrzebne są:
– klocki,
– słomka do napojów,
– mała kulka ze zgniecionego kawałka gazety,
– zegarek z sekundnikiem lub stoper.

Na podłodze lub stoliku budujemy z klocków labirynt z wejściem i wyjściem. Do labiryntu przy wejściu wkładamy kulkę i dmuchając na nią przez słomkę kierujemy ją do wyjścia. Bez użycia palców!

Jeśli jest więcej osób chętnych do zabawy, można urządzić zawody. Wygrywa ten, kto
w najkrótszym czasie doprowadzi kulkę do wyjścia sterując swoim oddechem za pomocą słomki.

24.11.2020r.

BYSTRE OKO – ZABAWA INTEGRACYJNA

Zabawa przeznaczona jest dla większej grupy osób.

Rozpoczynamy od dokładnego przyjrzenia się sobie nawzajem. Następnie jedna osoba wychodzi, a reszta dokonuje jednej zmiany w wyglądzie wybranej osoby, np. zegarek zostaje przełożony na inną rękę, rozwiązuje się sznurowadło albo rozpuszcza włosy. Teraz wraca ten, kto wyszedł. Ma odgadnąć, u kogo i co się zmieniło. Stopniowo można zabawę utrudniać, zwiększając liczbę zmian w wyglądzie większej liczby osób.

25.11.2020r.

ORZEŁ CZY RESZKA – ZABAWA NA SPOSTRZEGAWCZOŚĆ I REFLEKS

To inna wersja zabawy w „kółko i krzyżyk”. Potrzebna jest plansza – kartka z narysowanym kwadratem podzielonym na 16 mniejszych kwadratów oraz drobne monety np. 1-groszowe.

W tej zabawie dwóch graczy lub dwie drużyny losują stronę monety, jeśli wylosują awers (orzeł) układają swoje monety awersem do góry, jeśli rewers (reszka) to rewersem do góry. Na narysowanej planszy gracze na przemian układają swoje monety lub żetony, jak w zabawie „kółko i krzyżyk”. Wygrywa osoba lub drużyna, która pierwsza ułoży swoje monety w jednej linii pionowej, poziomej lub ukośnej na planszy.

26.11.2020r.

BEZLUDNA WYSPA – ZABAWA SŁOWNA  

Do tej zabawy można zaprosić wszystkich domowników.

Najpierw mówimy formułkę: „Na bezludną wyspę zabieram…” i każdy po kolei szybko podaje jedną rzecz, z tym, że nazwa tej rzeczy powinna zaczynać się od kolejnej litery alfabetu. Czyli, jeśli pierwsza osoba zabiera coś na literę „a” to druga coś na „b”, a trzecia na literę „c” itd. Np. pierwsza osoba zabiera – arbuza, druga bierze ze sobą – balon, trzecia – czajnik itp.

27.11.2020r.

ZAWODOWY ZAWRÓT GŁOWY – ZABAWA EDUKACYJNA

Zabawa polega na tym, aby wymienić jak najwięcej czynności kojarzących się z danym zawodem, np. nauczyciel.
Jakie czynności zawodowe wykonuje nauczyciel?
– uczy,
– ocenia,
– sprawdza obecność,
– przygotowuje zajęcia,
– robi sprawdziany,
– wpisuje oceny do dziennika,
– zadaje zadania domowe itp.
Za każdą poprawnie podaną czynność lub sam czasownik jest punkt. Osoba, która zbierze najwięcej punktów wygrywa!

30.11.2020r.

BAŃKI MYDLANE – W NOWEJ ODSŁONIE

Połączenie ćwiczenia oddechowego z zabawą w artystę malującego abstrakcyjne obrazy.

Wystarczy rurka do napojów, miseczka, płyn do naczyń lub szampon oraz farbka w dowolnym kolorze. Płyn lub szampon mieszamy z farbką i odrobiną wody w naczynku. Mieszaninę do baniek trzeba teraz spienić dmuchając do niej przez rurkę. Na powierzchni utworzą się bąbelki – bańki mydlane. Gdy baniek będzie dużo, czas na stworzenie… obrazu. Wystarczy spiętrzone bańki przykryć kartką papieru. Odbite bańki, utworzą niepowtarzalną kompozycję, którą po wyschnięciu, można uzupełnić kredkami lub farbkami. Należy pamiętać, aby dmuchając w mieszaninę nie napić się jej.

01.12.2020r.

JAK SYCZY WĄŻ? – ZABAWA ODDECHOWA

Ta zabawa przeznaczona jest dla dwóch lub więcej uczestników.

Zanim rozpocznie się zabawa należy wybrać osobę do czytania poleceń, pozostałe osoby będą je wykonywać. Osoby wykonujące polecenia siadają na krześle z wyprostowanymi plecami i koncentrują się na poleceniach, które usłyszą od osoby wybranej do czytania:

Polecenie 1: Ręce połóż na brzuchu!

Polecenie 2: Wciągaj powietrze nosem tak, abyś czuł, że rośnie ci brzuch!

Polecenie 3: Wstrzymaj na krótko oddech!

Polecenie 4: Powoli, jak najdłużej wypuszczaj powietrze przez zaciśnięte zęby, tak, aby przypominało syczenie węża.

02.12.2020r.

NOWE SŁÓWKA – ZABAWA SŁOWOTWÓRCZA

Do zabawy będą potrzebne kartka papieru i długopis. Dla dzieci z młodszych klas, uczących się dopiero pisać, można urządzić zabawę bez zapisywania.

Zabawa polega na zmienianiu, modyfikowaniu, tworzeniu nowych nazw przedmiotów codziennego użytku, pamiętając o ich funkcji i przeznaczeniu. Np. łóżko to może być: leżalnik, spalniak, odpoczywacz; zegarek: czasowskazywacz, godzinnik, pokazywacz czasu, łyżka: nabieracz zupy, nabieraczko-mieszaczka. Kto wymyśli więcej nowych określeń na dany przedmiot ten wygrywa! Możemy tworzyć nawet najbardziej dziwne i niezwykłe słowa. Warto spisać i zachować niektóre ciekawe pomysły.

03.12.2020r.

PRZEKAŻ PAŁECZKĘ – ZABAWA INTEGRACYJNA

Wszyscy uczestnicy siadają w kręgu. Jeden z graczy trzyma w ręku pałeczkę (od dzwonków lub bębenka) i zaczyna opowiadać wymyśloną historię, np. „W niedalekiej przyszłości…”, urywa i przekazuje pałeczkę kolejnej osobie, która dopowiada dalszą część historii, np. „będziemy przemieszczać się…”, urywa i pałeczkę otrzymuje następna osoba, która dopowiada swoją część tej historii. Nikt nie może się odezwać, dopóki nie otrzyma pałeczki do ręki.

04.12.2020r.

O CZYM MYŚLĘ? – ZAGADKI SŁOWNE

Pierwszy uczestnik zabawy mówi np: „To, o czym myślę, jest z ceramiki…”. Drugi uczestnik zgaduje, jak dana rzecz może się nazywać i do czego służyć, np. „Czy to jest talerz i służy do podawania posiłków?”. Może okazać się, że nie chodzi o talerz, dlatego pierwszy uczestnik dalej rozwija swój opis np. „To jest walcowate i ma ucho…”. Drugi uczestnik odgaduje: „Czy to jest kubek i służy do picia napojów?” Tak! Zgadłeś! Teraz następuje zamiana ról. Należy pamiętać, aby opisując przedmiot, o którym się myśli, nie zdradzić zgadującemu jego nazwy oraz do czego on służy, to jest zadanie dla zgadującego. Można się tak bawić w większym gronie lub tylko we dwójkę.

07.12.2020r.

PAPIEROWA KOSZYKÓWKA
Zgnieć papier i stwórz z niego kule. Rzucajcie do celu, jaki sobie wyznaczycie. Tytułowy kosz może zastąpić garnek, miska, karton, a także obręcz zrobiona z ramion rodzica lub dziecka.

08.12.2020r.

WYRAZY Z WYRAZU
Do zabawy będą potrzebne:
– kartka papieru
– długopisy lub pisaki
Zabawa polega na tworzeniu różnych słów z liter zawartych w wybranym długim wyrazie – im dłuższy wyraz, tym więcej możliwości. Np. prowadzący zabawę podaje słowo: „lokomotywa”. Zadaniem uczestników zabawy jest wypisanie jak najwięcej nowych słów z liter, które wchodzą w skład tego słowa. Przykład: „lok”, „mowa”, „motyl”, „oko”, itd. Kto ułoży najwięcej nowych słów – wygrywa!

09.12.2020r.

CO JA WIDZĘ?
Patrzymy przez okno przez minutę. Następnie odwracamy się plecami do okna i wymieniamy, co zapamiętaliśmy.

10.12.2020r.

PLAMY
Potrzebne materiały: arkusze papieru A4, farba wodna, pędzle. Należy na papier chlapnąć trochę bardzo rzadkiej farby, dmuchać na nią, przechylać kartkę, żeby farba spływała, pomóc palcem. Zastanówcie się wspólnie, co przypomina powstała plama, może domalować oczy i będzie potwór? Może domalować kropki i będzie chmura, z której pada deszcz?

11.12.2020r.

SKLEP
Zabawa polega na kupowaniu przedmiotów, których nazwy rozpoczynają się na tę samą literą, np. K – poproszę: kiełbasę, kwiaty, koperek, krakersy, kosz, koc itd., M – masło, mleko, mąkę, mydło, miskę, młotek…

14.12.2020r.

RYMOWANKA DO MINI-MASAŻU Z DRESZCZYKIEM

Masaż wykonuje się dłońmi na plecach osoby leżącej na brzuchu. Ruchy rąk odpowiadają słowom wierszyka.

Tutaj płynie sobie rzeczka ——— wykonujemy zewnętrznym grzbietem ruch wijący.

Idzie pani na szpileczkach ——— palce wskazujące obu rąk naśladują kroki.

Idzie słoń i stado słoni ———— uderzenia nadgarstkiem od dołu do góry pleców.

Idzie koń i stado koni ————- szybsze uderzenia nadgarstkiem w górę pleców.

Pełznie wąż i pełznie żmija ——- ruch wijący dłonią jak rzeczka lub wąż.

Słońce chmurkę małą mija ——- rozwieranie promieniście palców.

Zachmurzyło się i kropi deszczyk – lekkie stukanie palcami jednej ręki.

Teraz mocniej pada deszczyk —– stukanie palcami obu rąk po całych plecach.

Kropi deszczyk, pada deszczyk — palce stukają plecy.

Czujesz dreszczyk? ————— dłoń dotyka głowy, karku i lekko je gładzi.

15.12.2020r.

KAMIEŃ, NOŻYCE, PAPIER – ZABAWA MANUALNA

Na hasło: 3, 2, 1, START! – uczestnicy wyciągają zza pleców prawą dłoń w jednym z trzech ułożeń:

Otwarta dłoń – Papier.

Zaciśnięta pięść – Kamień.

Dwa wystawione palce – Nożyce.

Papier wygrywa z kamieniem, bo może go owinąć. Kamień wygrywa z nożycami, bo może je stępić. Nożyce wygrywają z papierem, bo mogą go pociąć. Pokazanie tego samego układu dłoni oznacza remis, więc jest dogrywka.

16.12.2020r.

KSIĘŻNICZKA IDZIE NA BAL – ZABAWA PLASTYCZNA

Potrzebna będzie kartka papieru, klej, kolorowe wycinanki, kawałki koronek, tasiemek, bibuły, piórka, cekiny.

Odwróć kolorowe wycinanki na białą stronę i narysuj poszczególne części garderoby dla księżniczki: suknię, buty, torebkę, diadem, szal itp. Wytnij dokładnie każdy rysunek i przyklej do nich ozdoby np. z piórek, cekinów albo falbanki lub kokardki z tasiemek bibuły lub koronek. Teraz na większej kartce wystarczy narysować księżniczkę i ubrać ją przyklejając przygotowane stroje.

17.12.2020r.

PRZEBIERANKI – ZABAWA ROZWIJAJĄCA KREATYWNOŚĆ

Pokombinujcie, jak przebrać się, mając do dyspozycji tylko to, co jest w domu, żeby wyglądać bardzo śmiesznie lub upodobnić się do jakiejś postaci, np. do mnicha albo do rycerza, do pielęgniarki, baletnicy lub ufoludka.

18.12.2020r.

ZABAWA ROZLUŹNIAJĄCO-ODPRĘŻAJĄCA

Dzieci siedzą na dywanie, wybierają sobie po jednej pluszowej maskotce, następnie wykonują kierowane do nich polecenia, np.: „mocno przytul maskotkę”, „delikatnie przytul maskotkę”, „pogłaskaj maskotkę”, „ukołysz maskotkę do snu śpiewając znaną sobie piosenkę” itd.

21.12.2020r.

ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

Święta tuż, tuż. Proponujemy wspólne pieczenie pierniczków. Potrzebne będą:
– 2,5 szklanki mąki,
– 0,5 szklanki cukru pudru,
– 0,5 szklanki miodu,
– 1 łyżeczka sody,
– przyprawa do pierników,
– 0,5 kostki masła (margaryny),
– 1 jajko.
W misce mieszamy mąkę, cukier, sodę i przyprawę, dodajemy jajko. Masło z miodem rozpuszczamy, przestudzone dodajemy do pozostałych składników. Wyrabiamy ciasto, wałkujemy i wyciskamy ciasteczka dowolnymi foremkami. Następnie przekładamy na blaszkę, pieczemy około 5 minut w temperaturze 190 stopni C. Wystudzone pierniczki dowolnie dekorujemy.

22.12.2020r.

DOPEŁNIENIE OBRAZU – ZABAWA PLASTYCZNA

Na kartce z bloku naklejamy dowolny obrazek, np. wycięty ze starej gazety, kalendarza lub widokówkę. Następnie kredkami i/lub farbkami dokańczamy elementy ilustracji, zapełniając cała kartkę.

15.02.2021r.

DOMOWA CIASTOLINA – MASA PLASTYCZNA – prosta w wykonaniu, bezpieczna, trwała, tania i przyjemna w dotyku.

SKŁADNIKI:
– 300g mąki pszennej
– 150g soli
– 1 łyżka kwasku cytrynowego
– 3 łyżki oleju
– 400ml wrzącej wody (!)
– barwniki spożywcze

Ciastolinę możemy wykonać:
– ręcznie – składniki wymieszać łyżką, a po ostygnięciu zagnieść ręką jak ciasto;
– w mikserze planetarnym (hakiem);
– w robocie kuchennym;
– w thermomixie (obroty 3/4, ok. 40sek, lub tryb interwał).

Masę możemy podzielić na kilka części i zabarwić przy pomocy barwników spożywczych lub naturalnych (kurkuma, kakao, cynamon, szpinak/burak w proszku itd.). Może być przechowywana nawet kilka miesięcy w szczelnie zamykanym pojemniku. Woda musi być wrząca! Kwasek cytrynowy jest potrzebny, żeby ciastolina była trwała, ale wyjdzie tez z proszkiem do pieczenia (może wtedy krócej wytrzymać). Jest miękka, plastyczna, nie brudzi i nie klei się do ubrań.