Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Apel dla uczczenia pamięci poległych żołnierzy oraz „Bieg Tropem Wilczym”

1 marca 2022 r. Szkoła Podstawowa nr 7 im. K. I. Gałczyńskiego w Legnicy wzięła udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji zorganizowaliśmy uroczysty apel dla uczniów klas IV-VIII. Społeczność szkolna została zapoznana z ofiarną walką w obronie Niepodległej Ojczyzny. Wielu żołnierzy podziemia niepodległościowego w latach 1944-1963 zwanych pogardliwie przez komunistów i Sowietów ''żołnierzami wyklętymi'' poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a których wyrok był oczywisty - natychmiastowo wykonywano kary śmierci. Jedynie nielicznym udało się przetrwać ten trudny okres w historii Polski. Większość pomordowanych potajemnie zakopywano we wspólnych mogiłach, nie powiadamiając nawet rodzin pomordowanych.

Po wysłuchaniu informacji na temat „Żołnierzy Wyklętych’’ uczniom i nauczycielom przypomniano, że od kilku dni nasz wschodni sąsiad – Ukraina została bestialsko zaatakowana przez Rosję. Naród ukraiński dzielnie się broni i próbuje odeprzeć atak nieprzyjaciela, który bombarduje miasta i wsie. Setki tysięcy mieszkańców tego kraju (głównie kobiety i dzieci) ucieka do sąsiednich krajów, zwłaszcza do Polski, gdzie mogą otrzymać schronienie i środki do życia.

Następnie wszyscy obecni na apelu uczcili minutą ciszy poległych żołnierzy podziemia niepodległościowego w latach 1944 - 1963 oraz obrońców Ukrainy, którzy stracili życie, walcząc przeciwko agresji ze strony Rosji.

Kolejną częścią obchodów tego dnia był udział naszych uczniów w ogólnopolskiej akcji: Bieg „Tropem Wilczym” na dystansie 1963 m, którego organizatorem była Fundacja Wolność i Demokracja pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Chętni uczniowie naszej szkoły startowali w trzech grupach wiekowych: I grupa - klasy czwarte, II grupa - klasy piąte i szóste – oraz III grupa - klasy siódme i ósme.
Łącznie w biegu uczestniczyło 176 uczniów z 18 klas IV-VIII

W grupie I z wynikiem 8.50,00 zwyciężył Adam Marcoń - uczeń klasy 4a, na drugim miejscu bieg ukończył Tymoteusz Pawlik - uczeń klasy 4a (9.31,00), trzecim był Stanisław Nowak - uczeń klasy 4c (10.00,00).

W grupie II z wynikiem 7.29,00 zwyciężył Michał Olejnik - uczeń klasy 6a, na drugim miejscu bieg ukończył Filip Dąbrowski - uczeń klasy 5c (7.54,00), trzecim był Robert Florek - uczeń klasy 6a (8.11,00).

W grupie III z wynikiem 6.58,00 zwyciężył Jakub Lebiedziejewski - uczeń klasy 8d, na drugim miejscu bieg ukończył Dominik Kuleta - uczeń klasy 7b (7.18,00), trzecim był Bartosz Sarowski - uczeń klasy 8d (7.32,00).

Zwycięzcy uczniowie otrzymali nagrody z rąk Pani Wicedyrektor Iwony Wykurz: medale, koszulki i metalowe wojskowe butelki. Apel i biegi w naszej szkole zorganizowali nauczyciele: Walentyna Pirecka oraz Krzysztof Dominiak przy współpracy nauczycieli wychowania fizycznego i historii: Edyty Tomaszewskiej, Wiolety Ciesielskiej, Agaty Gramzy, Adama Rogowskiego, Mateusza Wierzbickiego oraz Tomasza Majchrzyka.

Dziękujemy uczniom za uczestniczenie w apelu, uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz udział w Biegu „Wilczym Tropem’’.

Wytworzono:2022-03-07 21:24przez:
Opublikowano:2022-03-07 16:38przez: Ewa Skrzypczyk