Szkoła Podstawowa nr 7 im. K. I. Gałczyńskiego w Legnicy

Świetlicowe sposoby na nudę

PUZZLE WŁASNORĘCZNIE ZROBIONE – ZABAWA MANUALNA   

Jak zrobić własne puzzle?

Na kartce wykonajcie kolorowy rysunek przedstawiający np. ulubione zwierzę, postać lub zabawkę. Potnijcie go na 15 lub więcej kawałków. Z tych rozsypanych kawałków spróbujcie ułożyć cały rysunek. Do zabawy, zamiast rysunku, można wykorzystać kartki pocztowe lub wycięte z gazety duże obrazki.

PROWADZENIE NIEWIDOMEGO PO KAMIENIACH – ZABAWA RUCHOWA   

Na podłodze rozłóżcie ponumerowane wcześniej od 1 do 15 kartki papieru lub fragmenty starej gazety. Jedna osoba musi mieć zakryte oczy (chustką albo szalem), druga osoba prowadzi ją „po kamieniach” od kartki 1 do kartki 15, używając zwrotów np. „lewa noga do przodu”, „prawa noga na prawo”, „lewa noga na lewo” itd.

MÓJ ULUBIONY ZWIERZAK – ZABAWA PLASTYCZNA   

Zróbcie coś z niczego! Jeżeli macie starą, niepotrzebną płytę CD, nie wyrzucajcie jej! Wykorzystajcie ją do wykonania pracy plastycznej „Mój ulubiony zwierzak”.

Jak?

Przyklejcie ją na kartce z bloku, następnie za pomocą znanych technik plastycznych: malowanie, rysowanie, wyklejanie kolorowym papierem, bibułą, kawałkami futerka, waty, wełną czy fragmentami starych gazet, dokończcie obrazek zwierzaka.

SŁOMKOWA BIŻUTERIA – ZABAWA MANUALNA   

Do wykonania ozdób typu bransoletki czy naszyjniki będą potrzebne:

  • kolorowe słomki do picia,
  • nożyczki,
  • kolorowe sznureczki,
  • makaron rurki.

Jak się bawić?

Przygotujcie pocięte na kawałki słomki do napojów, następnie nakładajcie pocięte słomki na sznurek, a po nałożeniu zawiążcie na końcu supełek. Oprócz kolorowych słomek świetnie sprawdza się makaron w kształcie rurek. Można kupić kolorowy lub jednobarwny i pomalować go farbkami. Z pozostałych kolorowych sznurków, makaronu czy słomkowych koralików możecie układać, fantazyjne mozaiki na płaskiej, jednobarwnej powierzchni (np. na białej kartce lub na blacie stołu).

BEZLUDNA WYSPA – ZABAWA SŁOWNA   

Do tej zabawy można zaprosić wszystkich domowników.

Najpierw mówimy formułkę: „Na bezludną wyspę zabieram…” i każdy po kolei szybko podaje jedną rzecz, z tym, że nazwa tej rzeczy powinna zaczynać się od kolejnej litery alfabetu. Czyli, jeśli pierwsza osoba zabiera coś na literę „a” to druga coś na „b”, a trzecia na literę „c” itd. Np. pierwsza osoba zabiera – arbuza, druga bierze ze sobą – balon, trzecia – czajnik itp.

W LABIRYNCIE – ZABAWA I ĆWICZENIE ODDECHOWE    

Do zabawy potrzebne są:
– klocki,
– słomka do napojów,
– mała kulka ze zgniecionego kawałka gazety,
– zegarek z sekundnikiem lub stoper.

Na podłodze lub stoliku budujemy z klocków labirynt z wejściem i wyjściem. Do labiryntu przy wejściu wkładamy kulkę i dmuchając na nią przez słomkę kierujemy ją do wyjścia. Bez użycia palców!

Jeśli jest więcej osób chętnych do zabawy, można urządzić zawody. Wygrywa ten, kto w najkrótszym czasie doprowadzi kulkę do wyjścia sterując swoim oddechem za pomocą słomki.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2024-08-29 14:38przez:
Opublikowano:2024-08-29 14:38przez: Natalia Kosierb
Podmiot udostępniający: Szkoła Podstawowa nr 7 im. K. I. Gałczyńskiego w Legnicy
Odwiedziny:118

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.