List od Pani Minister Marzeny Machałek

List na rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22

Warszawa, 1 września 2021 r.

Szanowni Państwo, Drodzy Nauczyciele i Uczniowie,

serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników uroczystej inauguracji roku szkolnego 2021/2022. 1 września to początek nie tylko zajęć lekcyjnych, ale także nowych przedsięwzięć edukacyjnych i wychowawczych. Już dziś życzę, aby zakończyły się one pełnym sukcesem.

Wszyscy tęskniliśmy za stacjonarną nauką w szkołach. Zawieszenie zajęć i kształcenie na odległość to niecodzienna i trudna sytuacja. Wiemy, że nawet najnowocześniejsze i najlepsze technologie nie zastąpią bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem, nie stworzą odpowiedniej przestrzeni do budowania trwałych relacji rówieśniczych. W środowisku szkolnym młody człowiek nie tylko zdobywa nową wiedzę, ale także przygotowuje się do dorosłego życia - nabywa kompetencje społeczne, uczy się aktywności obywatelskiej i współpracy w grupie, nawiązuje relacje. Tego wszystkiego brakowało nam w ostatnim roku, dlatego tak bardzo cieszymy się, że uczniowie i nauczyciele znów mogą spotkać się w szkolnych murach.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przez całe wakacje realizowało działania, które były ukierunkowane na bezpieczny powrót do szkół. We współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowaliśmy wytyczne sanitarne. Są one wsparciem dla dyrektorów szkół w organizacji procesu Wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych zapewniamy także środki bezpieczeństwa — stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury, termometry bezdotykowe, maseczki, rękawiczki i płyny do dezynfekcji. Stale zachęcamy również do szczepień nauczycieli oraz dzieci od 12. roku życia i prowadzimy akcję informacyjną w tej sprawie. Pragnę wyraźnie podkreślić, że bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli, pracowników szkół, a także rodziców to nasz priorytet.

U progu nowego roku szkolnego w sposób szczególny zwracam się do wszystkich uczniów. Drodzy Uczniowie, starajcie się, jak najlepiej wykorzystać nadchodzący czas, aby stawać się mądrzejszymi i dojrzalszymi osobami. Zdobywajcie wiedzę i nowe kompetencje. Nie bójcie się zadawania trudnych pytań i szukajcie na nie odpowiedzi. Pamiętajcie, żeby ze wszystkich szkolnych sytuacji, nawet z niepowodzeń, czerpać doświadczenie i naukę na przyszłość. Jestem przekonana, że praca, jaką wkładacie w Waszą edukację, wyda w przyszłości znakomite owoce.

Serdecznie pozdrawiam również wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły, którzy wspólnie z uczniami rozpoczynają dziś nowy rok szkolny. Przez najbliższe miesiące będą towarzyszyć Państwo młodym ludziom w ich zmaganiach edukacyjnych. Jestem przekonana, że przekazywanie wiedzy będą łączyć Państwo także z nauką systematyczności i odpowiedzialności. Serdecznie dziękuję Państwu za wsparcie młodych ludzi, za bycie blisko ze swoimi uczniami w trudnym czasie pandemii. Państwa praca ma nieoceniony wpływ na osobowość i charakter młodych ludzi.

Całej społeczności szkolnej życzę spokojnego i bezpiecznego roku szkolnego.

Marzena Machałek

List od Pani Minister Marzeny Machałek