Strefa Ucznia i Rodzica

Szanowni Państwo.

Informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do programu realizowanego przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego pn. „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń psychicznych, w tym depresji oraz zapobiegania samobójstwom dla dzieci i młodzieży na terenie województwa dolnośląskiego” na lata 2023-2025.

Program kierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 10-19 r.ż.

1. Dzieci i młodzież zgłoszona do programu jest przez rodziców lub opiekunów prawnych, a także młodzież, która zgłosi się sama.
  2. Koordynator we współpracy z pracownikiem infolinii kwalifikuje do programu na podstawie rozmowy telefonicznej tzw. triage diagnostyczny.
  3. Uzyskanie zgody osoby wymagającej wsparcia, jej rodziców/ opiekunów prawnych.

Koordynatorem programu na terenie szkoły jest Paulina Bala, psycholog szkolny

Realizatorem Programu jest Cogito Sebastian Łaźniak z siedzibą przy ul. Karłowicza 4, 62-800 Kalisz, NIP 9680925350.

Broszura

TELEFON ZAUFANIA

Informacja dla uczniów, rodziców i nauczycieli

Ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest to obecnie szczególnie palący problem, zważywszy, iż nasila się w wyniku dotkliwej dla nas wszystkich sytuacji związanej z panującą pandemią koronawirusa oraz wiążącymi się z nią przymusem izolacji, ograniczenia kontaktów, w tym też utrudnionej możliwości uzyskania pomocy psychologicznej w sytuacji wystąpienia potrzeby jej otrzymania.

Jak wynika z doniesień medialnych, badań, rozmów z najmłodszymi, dzieci oraz dorośli, młodzi ludzie każdego dnia borykają się z problemami przemocy rówieśniczej i domowej, nadużyciami ze strony dorosłych, depresją, hejtem - również w cyberprzestrzeni, niesprawiedliwym traktowaniem, brakiem zrozumienia, trudnościami okresu dojrzewania, uzależnieniami samotnością, a także innymi problemami, których rozwiązanie wymaga odpowiedniego wsparcia, opieki i troski osób dorosłych - nie zawsze jednak tę pomoc otrzymując.

Z uwagi na powyższe, przez wzgląd na troskę o dobro dzieci Rzecznik Praw Dziecka zainicjował przedsięwzięcie stanowiące jedną z możliwości odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży zmagających się z kryzysem psychicznym - całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania - 800 12 12 12 i dedykowany młodym ludziom czat internetowy prowadzony przez profesjonalnych psychologów. Podejmując kontakt za pośrednictwem tych dwóch kanałów komunikacji dziecko uzyskać może natychmiastowe wsparcie, podzielić się swoimi przeżyciami i wspólnie ze wspierającą osobą dorosłą zastanowić się nad rozwiązaniem swoich problemów.

Bezpieczny czat prowadzony  jest na stronie - https://brpd.gov.pl/sos-czat/.

Więcej na ten temat przeczytać można na stronie https://brpd.gov.pl/2020/12/07/startuje-calodobowy-dzieciecy-telefon-zaufania-iczat-internetowy/.

Dzwoniący pod numer telefonu zaufania nie ponoszą żadnych kosztów.

Poniżej znajduje się również link do listy ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży:

lista ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży dla województwa dolnośląskiego

Jak uczyć się efektywnie?  https://www.facebook.com/uniwersytetdzieciwklasie/videos/531328004428106/

10 rad na naukę zdalną

cyberprzemoc